Det finnes ingen fast grense for god yield som passer alle boliger, men tallene viser hvor du starter i Trondheim. For en leilighet med ett soverom ga annonsert leie mot kjøpesum en brutto yield på 5,5 til 6,3 % i de sju postnummerområdene med nok data. Etter felleskostnader var det 3,7 til 5,1 %.
Netto yield blir lavere enn det, fordi kostnader som felleskostnadene ikke dekker, for eksempel vedlikehold inne i leiligheten og eventuelle ledige måneder, også skal trekkes fra.
Leien er median annonsert månedsleie i FINN-utleieannonser lagt inn i Solgt.no sin database fra 1. juli til 30. september 2026. Kjøpesummen og felleskostnadene er medianer for registrerte salg av leiligheter med like mange soverom i de samme postnummerområdene fra 1. oktober 2025 til 30. september 2026, meldt solgt på FINN eller tinglyst. Kjøpesummen er pris med fellesgjeld, og medianen for felleskostnader gjelder salgene der felleskostnadene er over 0. Enheter registrert som fritidsbolig er holdt utenfor. Brutto yield er tolv ganger medianleien delt på mediankjøpesummen, og yield etter felleskostnader trekker fra tolv måneders felleskostnader først. Tabellene viser områdene med minst 15 annonser og 15 salg, og bydelene i navnet er de som har minst 15 % av leilighetssalgene i området.
Hva gir en leilighet med ett soverom?
| Område (postnummer) | Annonsert leie per måned | Annonser | Kjøpesum | Salg | Felleskostnader per måned | Brutto yield | Etter felleskostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Midtbyen og Østbyen (701x) | 15 000 kr | 111 | 3 130 000 kr | 247 | 2 840 kr | 5,8 % | 4,7 % |
| Midtbyen (702x) | 12 500 kr | 58 | 2 620 000 kr | 118 | 4 420 kr | 5,7 % | 3,7 % |
| Lerkendal og Midtbyen (703x) | 14 000 kr | 43 | 2 900 000 kr | 185 | 3 780 kr | 5,8 % | 4,2 % |
| Østbyen og Lerkendal (704x) | 15 000 kr | 94 | 3 100 000 kr | 390 | 2 890 kr | 5,8 % | 4,7 % |
| Østbyen og Lerkendal (705x) | 13 500 kr | 35 | 2 950 000 kr | 175 | 2 910 kr | 5,5 % | 4,3 % |
| Østbyen (706x) | 15 500 kr | 63 | 2 970 000 kr | 271 | 2 950 kr | 6,3 % | 5,1 % |
| Heimdal og Lerkendal (707x) | 13 500 kr | 20 | 2 750 000 kr | 77 | 3 910 kr | 5,9 % | 4,2 % |
Østbyen (706x) ga mest, 6,3 % før og 5,1 % etter felleskostnader.
Felleskostnadene gjør stor forskjell. I Midtbyen (702x) var de 4 420 kr i måneden, og yielden falt fra 5,7 % før til 3,7 % etter. I Midtbyen og Østbyen (701x) var felleskostnadene 2 840 kr, og yielden falt bare fra 5,8 til 4,7 %.
Og med to soverom?
| Område (postnummer) | Annonsert leie per måned | Annonser | Kjøpesum | Salg | Felleskostnader per måned | Brutto yield | Etter felleskostnader |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Midtbyen og Østbyen (701x) | 18 000 kr | 49 | 4 140 000 kr | 221 | 3 880 kr | 5,2 % | 4,1 % |
| Midtbyen (702x) | 16 500 kr | 31 | 3 510 000 kr | 248 | 5 050 kr | 5,6 % | 3,9 % |
| Lerkendal og Midtbyen (703x) | 16 900 kr | 45 | 3 770 000 kr | 242 | 4 610 kr | 5,4 % | 3,9 % |
| Østbyen og Lerkendal (704x) | 17 900 kr | 82 | 4 200 000 kr | 485 | 3 790 kr | 5,1 % | 4,0 % |
| Østbyen og Lerkendal (705x) | 15 000 kr | 43 | 4 000 000 kr | 237 | 3 740 kr | 4,5 % | 3,4 % |
| Østbyen (706x) | 18 500 kr | 53 | 4 200 000 kr | 235 | 3 200 kr | 5,3 % | 4,4 % |
| Heimdal og Lerkendal (707x) | 17 250 kr | 25 | 3 200 000 kr | 95 | 4 860 kr | 6,5 % | 4,6 % |
| Heimdal (708x) | 16 000 kr | 17 | 3 240 000 kr | 120 | 3 730 kr | 5,9 % | 4,5 % |
Heimdal og Lerkendal (707x) hadde høyest brutto yield, 6,5 %, på 25 annonser og 95 salg. Østbyen og Lerkendal (705x) lå lavest, 4,5 % før og 3,4 % etter felleskostnader.
I seks av de sju områdene med tall for begge størrelser ga ett soverom høyere brutto yield enn to. Unntaket var Heimdal og Lerkendal (707x).
Hva mangler i regnestykket?
Utleieannonser viser normalt etterspurt leie. Et utleieestimat er ikke dokumentasjon på inngått leieavtale. Brutto yield må vurderes sammen med kostnader, finansiering og tomgang.
Tallene er medianer for et område. For én bestemt leilighet betyr også størrelse, standard og etasje noe for leien, og felleskostnadene står i salgsoppgaven.
Leie per boligtype og antall soverom for hele kommunen, oppdatert hver uke, står på utleiepriser i Trondheim. Utleieestimat og utleieberegninger inngår i Solgt Pluss, Premium og Max.
Estimert leie, brutto yield og netto yield for en bestemt adresse beregner du i utleiekalkulatoren.

