726 registrerte boligsalg i Trøndelag i september 2026 foreløpig. 793 i august.
Over tolv måneder, fra 1. oktober 2025 til 30. september 2026, ble 9 752 boligsalg registrert i de 27 trønderske kommunene som har egne salgstall, og 28,4 % av dem gikk over prisantydning. I hele landet var andelen 36,6 %, i Oslo 42,4 %. Tallene er fra Solgt.no sin salgsdatabase, oppdatert 21. okt. 2026. Registrerte salg er boliger meldt solgt på FINN eller tinglyst. Med i tallene er salg med pris fra 100 000 til 100 000 000 kr inkludert fellesgjeld, BRA-i fra 10 til 1 000 m² og kvadratmeterpris fra 1 000 til 300 000 kr. En kommune får egne salgstall fra 20 salg; den minste med tall er Frosta med 25, og 11 av fylkets 38 kommuner har ingen egne tall. Over prisantydning betyr at salgsprisen uten fellesgjeld var høyere enn prisantydningen. Liggetid er dagene fra annonsen ble lagt ut til salgsdatoen, for salg med annonsedato som ble solgt innen 365 dager.
Salg per måned i Trøndelag
| Måned | Registrerte salg |
|---|---|
| oktober 2025 | 989 |
| november 2025 | 699 |
| desember 2025 | 335 |
| januar 2026 | 862 |
| februar 2026 | 785 |
| mars 2026 | 960 |
| april 2026 | 916 |
| mai 2026 | 1 039 |
| juni 2026 | 1 017 |
| juli 2026 | 631 |
| august 2026 | 793 |
| september 2026 | 726 |
| Sum | 9 752 |
September er ikke komplett. Salg fra de siste ukene kommer fortsatt inn, så 726 vil øke.
Foreløpig står september for 91,6 % av august i Trøndelag, mot 95,8 % for de 254 kommunene i landet med egne salgstall. Trondheim trekker ned: 416 salg i september mot 484 i august, 86,0 %. I 14 av de 27 kommunene er september allerede på høyde med eller over august, blant dem Levanger (40 mot 31) og Namsos (33 mot 25).
April til september hadde 5 122 salg, oktober til mars 4 630. Det er 10,6 % flere i sommerhalvåret, mot 14,1 % i de 254 kommunene i landet med egne salgstall.
De 27 kommunene: medianpris, prisantydning og liggetid
| Kommune | Registrerte salg | Medianpris | Over prisantydning | Median liggetid |
|---|---|---|---|---|
| Trondheim | 5 996 | 3 810 000 kr | 31,0 % | 14 dager |
| Stjørdal | 433 | 3 650 000 kr | 19,6 % | 23 dager |
| Steinkjer | 416 | 2 500 000 kr | 15,9 % | 27 dager |
| Levanger | 348 | 2 950 000 kr | 30,5 % | 20 dager |
| Namsos | 278 | 2 550 000 kr | 36,0 % | 13 dager |
| Melhus | 273 | 3 750 000 kr | 20,5 % | 26 dager |
| Orkland | 268 | 2 950 000 kr | 25,7 % | 20 dager |
| Malvik | 255 | 4 520 000 kr | 25,5 % | 20 dager |
| Verdal | 237 | 2 750 000 kr | 27,8 % | 18 dager |
| Ørland | 167 | 3 000 000 kr | 22,8 % | 18 dager |
| Nærøysund | 125 | 2 690 000 kr | 24,8 % | 27 dager |
| Skaun | 114 | 4 250 000 kr | 27,2 % | 28 dager |
| Indre Fosen | 100 | 2 350 000 kr | 15,0 % | 18 dager |
| Inderøy | 93 | 2 900 000 kr | 33,3 % | 25 dager |
| Oppdal | 84 | 3 290 000 kr | 25,0 % | 25 dager |
| Hitra | 82 | 2 620 000 kr | 15,9 % | 37 dager |
| Røros | 66 | 2 780 000 kr | 18,2 % | 25 dager |
| Midtre Gauldal | 62 | 2 400 000 kr | 9,7 % | 45 dager |
| Frøya | 58 | 3 040 000 kr | 34,5 % | 37 dager |
| Heim | 57 | 2 600 000 kr | 29,8 % | 14 dager |
| Selbu | 47 | 2 550 000 kr | 29,8 % | 18 dager |
| Åfjord | 43 | 2 900 000 kr | 39,5 % | 14 dager |
| Overhalla | 43 | 1 830 000 kr | 41,9 % | 14 dager |
| Rennebu | 28 | 1 930 000 kr | 10,7 % | 83 dager |
| Grong | 28 | 1 600 000 kr | 25,0 % | 32 dager |
| Meråker | 26 | 1 750 000 kr | 7,7 % | 29 dager |
| Frosta | 25 | 3 200 000 kr | 16,0 % | 29 dager |
Medianprisene er inkludert fellesgjeld og avrundet til nærmeste 10 000 kr.
Namsos. 36,0 % over prisantydning og 13 dager i median, høyest andel og kortest liggetid av de 13 kommunene med minst 100 salg, og raskere enn Trondheim.
Jeg ser at Steinkjer og Stjørdal har nesten like mange salg, 416 og 433, men 1 150 000 kr mellom medianprisene, og at Steinkjer har lavere andel over prisantydning enn noen av de 13 utenom Indre Fosen. Under 50 salg blir prosentene fort hoppete: Overhalla har 41,9 % av 43 salg, Rennebu 83 dagers liggetid av 26 salg med annonsedato.
Trondheim har 61,5 % av salgene
5 996 av 9 752. De 26 andre kommunene deler 3 756.
Malvik har likevel den høyeste medianprisen av de 27, 4 520 000 kr, 710 000 kr over Trondheim. Grong har den laveste, 1 600 000 kr. Oslo til sammenligning: 5 610 000 kr.
Leiligheter i de sju kommunene med minst 100 leilighetssalg
| Kommune | Leilighetssalg | Medianpris | Median kr/m² |
|---|---|---|---|
| Trondheim | 4 562 | 3 430 000 kr | 60 300 kr |
| Stjørdal | 198 | 3 040 000 kr | 45 700 kr |
| Levanger | 173 | 2 500 000 kr | 36 000 kr |
| Steinkjer | 154 | 2 350 000 kr | 35 500 kr |
| Verdal | 114 | 2 270 000 kr | 35 000 kr |
| Melhus | 109 | 2 950 000 kr | 50 500 kr |
| Malvik | 108 | 3 230 000 kr | 48 900 kr |
Kvadratmeterprisen er pris inkludert fellesgjeld delt på BRA-i, avrundet til nærmeste 100 kr.
En leilighet i Melhus kostet 50 500 kr per kvadratmeter i median, mens alle boligtyper i kommunen samlet lå på 35 200 kr. Eneboligene, 117 salg til 24 800 kr per kvadratmeter, drar medianen ned. Sammenligner du Melhus med Trondheim på kommunens samlede kvadratmeterpris, 35 200 mot 55 400 kr, ser gapet ut som 20 200 kr. Mellom leiligheter er gapet 9 800 kr (50 500 mot 60 300 kr).
Salg per måned, medianpris og kvadratmeterpris per boligtype, andel over prisantydning, liggetid og de siste registrerte salgene står på Solgte boliger i Trondheim, som også viser medianpris per bydel, og på Solgte boliger i Melhus.

